Jak sprawdzić rok produkcji zegarka oraz model

Jedną z najważniejszych kwestii, które warto sprawdzić, zwłaszcza decydując się na zakup używanego zegarka, jest jego dokładny model i rok produkcji. Ma to kluczowe znaczenie dla jego wartości, jak również stopnia zużycia, który przecież rośnie wraz z czasem. Jak zatem upewnić się co do jego historii?

Jak sprawdzić rok produkcji zegarka?

Jeśli nie kupujemy starannie zachowanego modelu, przechowywanego wraz z oryginalnym pudełkiem i dowodem zakupu, to odkrycie prawdziwej historii naszego zegarka będzie wymagało odrobinę pracy. Najważniejszą rzeczą, która pomoże nam w dokładnej identyfikacji, jest numer referencyjny zegarka. Z racji na ogromne zróżnicowanie powstających przecież przez setki lat zegarków nie da się określić jednego typowego miejsca, jednak najczęściej udaje się go odnaleźć albo na tarczy, na deklu albo na uchu koperty. Zazwyczaj może być to ciąg liczbowy lub liczbowo-literowy, mający od 5 do 10 pozycji, zazwyczaj rozdzielonych kropkami. Czym jest numer referencyjny? Inaczej mówiąc, jest to oznaczenie katalogowe modelu zegarka. Samo odkrycie numeru i porównanie go z wytłoczonym na mechanizmie numerem może nam również sporo powiedzieć na temat oryginalności samego czasomierza. 

Jak sprawdzić zegarek po numerze?

Po jego zlokalizowaniu najłatwiej jest wpisać markę, model i numer referencyjny w Google. Powinny nam się pokazać pozycje katalogowe, z którymi musi korespondować sprawdzany zegarek. Dowiemy się z nich między innymi, w jakich latach były one produkowane, jakie funkcjonalności posiadają (fachowa nazwa to komplikacje), a niekiedy nawet ile sztuk danego modelu wyprodukowano. W przypadku, gdy numer referencyjny naszego modelu zegarka nie odpowiada danym katalogowym, niemal z pewnością możemy stwierdzić, że nie jest to produkt oryginalny. 

Innym, równie często wybieranym sposobem, by stwierdzić oryginalność i rok produkcji wykorzystując numer referencyjny zegarka, są odwiedziny u wykwalifikowanego zegarmistrza lub wizyta w autoryzowanym salonie marki. Wyszkoleni pracownicy zazwyczaj bez trudu już po chwili podadzą nam wszelkie szczegóły dotyczące wybranego czasomierza. Czasem taka usługa będzie wiązała się z kosztami, jednak w ostatecznym rozrachunku warto wydać kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych, zwłaszcza w przypadku drogich zegarków i mieć pewność, że inwestujemy w produkt z najwyższej półki.

Dlaczego warto sprawdzić zegarek po numerze referencyjnym?

Każdy z nas decydując się na zakup używanego zegarka, chciałby mieć pewność, nie tylko że będzie on długo służył, ale również, że jest to produkt oryginalny, o wysokiej wartości katalogowej. W końcu nie codziennie inwestuje się kilkaset czy kilka tysięcy złotych. Zakup imitacji lub modelu niżej wycenianego może przynieść dotkliwą stratę finansową. Dlatego nie warto przesadnie oszczędzać – kilkadziesiąt złotych wydane u zegarmistrza lub w salonie firmowym może być naszą najlepszą inwestycją związaną z zegarkami. Dzięki niej, nasz kolejny zakup z większą dozą prawdopodobieństwa zakończy się powodzeniem.