Co to jest rotomat i jak działa

Każdy zegarek automatyczny wyposażony jest w detal odpowiedzialny za samoistne nakręcanie się w nim sprężyny. Ten element to wahnik, zwany również rotorem. Rotor obraca się przy każdym, nawet najmniejszym ruchu ręki powodując, że zegarek bez przerwy precyzyjnie odmierza czas. Nie musimy martwić się o jego regulację, wymianę baterii czy dostrajanie godziny i daty po zatrzymaniu się naszego czasomierza. Jednak co się dzieje w momencie, gdy przez jakiś czas go nie nosimy? Ratunkiem w tej sytuacji jest rotomat do zegarka. 

Do czego służą rotomaty?

Rotomat to zasilane elektrycznie urządzenie, które służy do przechowywania oraz utrzymania naciągu sprężyny nieużywanego zegarka. Kilkadziesiąt godzin w bezruchu może spowodować jego zatrzymanie, a zbyt długie zastoje powodują nie tylko potrzebę ponownego ustawienia parametrów, ale bardzo niekorzystnie wpływają na cały mechanizm zegarka – powodują wysychanie smarów zabezpieczających, utrudniając tym jego normalne funkcjonowanie. Rotomaty do zegarków dbają, aby nasze automaty były zawsze nakręcone i przez długie lata cieszyły nas swoją dokładnością i niezawodnością. Umożliwiają zachowanie dobrej kondycji chronometrów poprzez:

  • stałe utrzymywanie aktualnych wskazań zegarka
  • zachowanie stałego naciągu sprężyny i jej odpowiedniej linearności
  • odprężenie sprężyny po intensywnym użytkowaniu w czasie noszenia na ręce
  • równomierne utrzymanie gęstości środka smarnego w łożyskach zegarka

Zasada działania rotomatu

Rotomaty pozwalają przechowywać od jednego do nawet kilkudziesięciu zegarków, gdzie każdy z nich posiada swoje stanowisko. Umieszczony w urządzeniu czasomierz obraca się wokół własnej osi o 360 stopni w ustalonych cyklach. Rotomat, dzięki znajdującemu się w nim silniczkowi,  doskonale symuluje ruch ludzkiego nadgarstka, a tym samym powoduje nakręcanie sprężyny napędowej. Praca ta nie jest ciągła, lecz cykliczna – kilka minut ruchu po czym dłuższa przerwa. Nie ma potrzeby nakręcania sprężyny nieustająco, aby zapewnić doskonały chód zegarka przez 24 godziny na dobę, bez żadnej dodatkowej interwencji z naszej strony. 

Nowoczesny rotomat do zegarka posiada różne programy działania, które umożliwiają ruchy prawostronne, lewostronne i mieszane. Pozwala to dostosować parametry do indywidualnych wymagań każdego zegarka. Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają regulację TPD, czyli ustawienie liczby całodziennych obrotów odpowiedniej do klasy mechanizmu. 

Jaki rotomat kupić?

Rynek oferuje obecnie szeroką gamę różnych wersji rotomatów. Począwszy od jednostanowiskowych, aż po wielostanowiskowe, duże gabloty wyposażone w wiele dodatkowych funkcji oraz udogodnień takich, jak na przykład barek czy specjalne miejsca do przechowywania cygar lub biżuterii. Jeżeli posiadasz co najmniej dwa zegarki automatyczne, których używasz na zmianę, powinieneś poważnie rozważyć zakup rotomatu. 

Przed wyborem najlepszego dla nas urządzenia, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • ile zegarków posiadamy w chwili obecnej – ale również, czy planujemy zakup kolejnego w niedalekiej przyszłości, wówczas warto od razu kupić rotomat do zegarka z większą ilością stanowisk
  • jakiej klasy są nasze chronometry – przy różnych modelach może być potrzebna różna liczba obrotów na dobę, wówczas rotomat powinien mieć możliwość odpowiedniej regulacji
  • jak duże koperty mają zegarki – czy po umieszczeniu ich w urządzeniu nie będą się o siebie ocierały podczas jego pracy
  • głośność pracy silniczka rotomatu – zbyt duża, może uniemożliwić umieszczenia go na przykład w sypialni
  • wygląd – akcesorium, poza pełnieniem czysto praktycznych funkcji, jest również estetycznym dopełnieniem każdego wnętrza

Dopasowany na miarę naszych potrzeb sprzęt zapewni długoterminową i bezpieczną obsługę zegarków automatycznych. Aby zapewnić sobie jak najwyższy komfort ich użytkowania postaw na jakość wybierając swój idealny rotomat. Sklep internetowy to bez wątpienia bardzo dobre miejsce na zakup urządzenia. W zaciszu domowym bez problemu znajdziemy coś właśnie dla nas.